دل مجنون

موسیقی سنتی

ﺁﻟﺒﻮﻡ ﺧﻴﺎﻝ ﻣﻨﺘﺸﺮ ﺷﺪ
ساعت ۱:٥٦ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٢/۳/٢٦  کلمات کلیدی: ﻣﻨﻮﭼﻬﺮ ﺻﺎﺩﻗﻲ ، ﭘﮋﻣﺎﻥ ﺣﺪاﺩﻱ ، ﺁﻟﺒﻮﻡ ﺧﻴﺎﻝ

موسیقی ایرانیان – صنم قلی زاده: آلبوم موسیقی «خیال» راهی بازار موسیقی کشور شد.  به گزارش خبرنگار موسیقی ایرانیان، این آلبوم شامل سنتورنوازی‌های منوچهر صادقی است که جایزه ی «انجمن میراث فرهنگ ملی امریکا» را هم دریافت کرده است. صادقی اهمیت فراوانی برای همکاری میان افراد فرهنگ‌های مختلف قایل است و نقش موسیقی در برقرای رابطه میان آن‌ها و پی ریزی یک جهان صلح‌آمیز را بسیار مهم می‌ داند و همکاری وی با هنرمندان غیرایرانی مانند سیلز (Seals)، کرفتس (Crafts) و استفان گراپلّی (Stéphane Grappelli)، نوازنده ویلن‌جاز، در ضبط موسیقی سنتی ایرانی منعکس‌کننده‌ طرز تفکرش در این راستاست، قابل توجه است که او در آلبوم «خیال» به تکنوازی سنتور نیز پرداخته است.  گرگ الیس، نوازندهٔ چیره دست سازهای کوبه‌ای نیز به هنرنمایی در این اثر پرداخته است. وی توجه اش را به سازهای کوبه ای هند، خاورمیانه و افریقا معطوف کرده و با نوازنده‌های هندی (ذاکرحسین، شانکار قوش و بکرام قوش) و نیز موسیقیدان‌های ترکی، ایرانی و افریقایی به اجرا و ضبط پرداخته است. همچنین پژمان حدادی نیز با نوای تنبک در «خیال» هنرنمایی می‌کند که پیش از این اجراهایی را با گروه «دستان» در تهران به روی صحنه برده بود.  این اثر توسط موسسه فرهنگی هنری «ماهور» منتشر شده و علاقه مندان برای تهیه این اثر به صورت نسخه اصلی می توانند به فروشگاه های معتبر فروش محصولات فرهنگی و هنری سراسر کشور مراجعه نمایند. 

 

منبع: موسیقی ایرانیان Musiceiranian.ir


 
کنسرت همایون ﺷﺠﺮﻳﺎﻥ و گروه ﺳﻴﺎﻭﺵ
ساعت ۱:٤٩ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٢/۳/٢٦  کلمات کلیدی: کنسرت ﺁﻳﻴﻨﻪ ﻫﺎ ، ﻫﻤﺎﻳﻮﻥ ﺷﺠﺮﻳﺎﻥ ، تهران ، ﭘﻮﺭﻧﺎﻇﺮﻱ

موسیقی ایرانیان – سودا مولائی: کنسرت همایون شجریان و سهراب پورناظری با همراهی گروه موسیقی «سیاوش» در تهران برگزار می‌شود.  به گزارش خبرنگار موسیقی ایرانیان، این اجرا‌ها توسط موسسه ققنوس و در تاریخ‌های ۲۰، ۲۱ و ۲۲ تیر ماه ساعت ۲۱:۳۰ در تالار وحدت با آهنگسازی سهراب پورناظری و خوانندگی همایون شجریان در سالن تالار وحدت تهران برگزار خواهد شد. 

شایان ذکر است که سال پیش نیز کنسرت‌های این گروه در شهر تهران و دیگر شهرستان‌های کشور برگزار شد و پس از آن نیز این اجرا‌ها در شهرهای پاریس، گوتنبرگ، استکهلم، مراکش و مالزی به روی صحنه رفت که اجرای تهران نیز در ادامه همین تور کنسرت‌ها برگزار خواهد شد. 

علاقه مندان برای تهیه بلیط برای این کنسرت‌ها می‌توانند به سایت ایران کنسرت مراجعه نمایند.

 

  منبع: موسیقی ایرانیان Musiceiranian.ir


 
کنسرت حسین علیزاده و محمد معتمدی با هم‌آوایان در گوتنبرگ سوئد
ساعت ۱۱:٥۱ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٢/۳/۱٢  کلمات کلیدی:

alizadeh

کنسرت گروه موسیقی گروه «هم‌آوایان» در شهر گوتنبرگ سوئد برگزار می شود.

ژینا نیما مدیر برگزاری کنسرت «هم‌آوایان» با اعلام این خبر در گفتگو با خبرنگار موسیقی ایرانیان درباره جزئیان برگزاری این کنسرت گفت: «گروه «هم‌آوایان» با سرپرستی استاد حسین علیزاده، روز شنبه (28 سپتامبر) در سالن KonsertHuset شهر گوتنبرگ به اجرای برنامه خواهند پرداخت.»

وی در ادامه افزود: «این اجرا با آواز محمد معتمدی و راحله برزگری و با نوازندگی استاد حسین علیزاده (تار، سه‌تار، شورانگیز)، پژمان حدادی (تنبک، دایره)، بهنام سامانی (دف، دمام، کوزه)، علی بوستان (سه‌تار)، سیامک جهانگیری (نی)، پریچهر خواجه (قانون)، سینا جهان‌آبادی (کمانچه) و نیما علیزاده (رباب) به روی صحنه خواهد رفت.»

شایان ذکر است که چندی پیش همایون شجریان هم با همراهی برادران پورناظری . استقبال مخاطببن موسیقی ایرانی در شهر گوتنبرگ سوئد به اجرای برنامه پرداخته بود.

 

 

منبع: موسیقی ایرانیان Musiceiranian.ir


 
کنسرت «حریق خزان» به خوانندگی علیرضا قربانی و آهنگسازی مهیار علیزاده د
ساعت ۱۱:٢۸ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٢/۳/۱٢  کلمات کلیدی: مهیار علیزاده ، علیرضا قربانی ، کنسرت حریق خزان

کنسرت بزرگ «حریق خزان» به خوانندگی علیرضا قربانی و آهنگسازی مهیار علیزاده توسط موسسه فرهنگی‌ هنری آوای باربد هفتهٔ اول مهر ماه در تالار وحدت به روی صحنه خواهد رفت.

مهیار علیزاده ضمن اعلام این خبر درباره جزئیات کنسرت به خبرنگار موسیقی ایرانیان گفت: «در تلاش هستیم کنسرت «حریق خزان» را به بهترین نحو ممکن و با استفاده از بهترین نوازندگان کشور و در سطح استاندارد بسیار بالا برگزار کنیم، آثاری که در این برنامه اجرا خواهد شد، مجموعه ای است از قطعات آلبوم «حریق خزان» به همراه  ۵ قطعه جدید که با نگاهی‌ نو به موسیقی‌ و ملودی سازی ایرانی‌ ساخته شده است.»
وی در ادامه افزود: «در ساخت این قطعات، همچنان دنباله روی همان تفکر قبل در آلبوم حریق خزان هستم، تفکری که نگاهی‌ آزاد به ملودی نویسی علمی‌ و بعد از آن به آهنگسازی دارد، با تفاوت اینکه در آثار جدید، بازی ها و حرکت ارکستری بیشتر از قبل به چشم میخورند و فضای تاریک و کدر آثار قبلی‌ گاهاً با رنگ بندیهای تازه، نقشی‌ نو را بر پردهٔ ذهن شنونده به تصویر می‌کشد، این ۵ قطعه جدید بر روی آثار شاعران بزرگ ایران همچون احمد شاملو، مهدی اخوان ثالث و عطار نیشابوری ساخته شده اند.»

شایان ذکر است که کنسرت «حریق خزان» به خوانندگی علیرضا قربانی و آهنگسازی مهیار علیزاده در حجمی کوچکتر در ماه نوامبر میلادی در چند کشور اروپایی همچون آلمان، اتریش، سویس، بلژیک و سوئد به شکل تور کنسرتها برگزار خواهد شد.

 

منبع: موسیقی ایرانیان Musiceiranian.ir

 


 
ﺭﻭﻧﻤﺎﻳﻲ اﺯ اﻣﺘﻴﺎﺯ ﺁﻟﺒﻮﻡ ﺑﺮﻑ ﺧﻮاﻧﻲ
ساعت ٤:٢۱ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٢/۳/٩  کلمات کلیدی: ﻭﺣﻴﺪ ﺗﺎﺝ ، ﻋﻠﻲ ﻗﻤﺼﺮﻱ ، ﺁﻟﺒﻮﻡ ﺑﺮﻑ ﺧﻮاﻧﻲ

: آلبوم «برفخوانی» به آهنگسازی علی قمصری و خوانندگی وحید تاج، به زودی از سوی «آوای باربد» راهی بازار موسیقی کشور می شود.  به گزارش خبرنگار موسیقی ایرانیان، «برفخوانی» داستان دگرگونی انسانی است که از قیدهای بی‌چون و چرای زندگی جمعی و قدم گذاشتن بر جای پای دیگران خسته است. به جای فرار، جداشدن را انتخاب می‌کند و بر برفهای دوشیزه و بکر قدم می‌گذارد و لذت سفری تازه را تجربه می‌کند. همچنین شعر «برف می‌بارید» از اخوان ثالث، بستر اصلی برای روایت این داستان است و دو تصنیف «چه نزدیک» و «می‌چرخد این تسبیح و دستی هیچ پیدا نیست» که پیش‌تر شنیده شده اند، در این آلبوم مکمل قصهٔ اصلی (جای پا جویان) می‌باشند.  ارکستر بزرگ سازهای ایرانی «کوارتت زهی غربی و گروه تار‌ها» سازبندی بخشهای مختلف این مجموعه را شکل می‌دهند.  شایان ذکر است که این مجموعه با صدای وحید تاج خوانندهٔ جوان و خوش آتیه موسیقی ایران، به زودی در بازار موسیقی کشور منتشر خواهد شد.  در ادامه می توانید دموی این اثر که توسط علی قمصری در اختیار موسیقی ایرانیان قرار گرفته است را دانلود نمایید.

http://musiceiranian.ir/images/news-pic/2013/05/barfkhani.mp3

 


 
آیین بزرگداشت «داریوش صفوت» برگزار می‌شود
ساعت ٩:٠٩ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٢/۳/٦  کلمات کلیدی: بزرداشت اتستاد داریوش صفو

05

موسیقی ایرانیان – خشایار رهنما: آیین بزرگداشت «داریوش صفوت» با حضور پیشکسوتان و اهالی موسیقی پنج شنبه ۹ خرداد‌ماه سال جاری در فرهنگسرای ارسباران برگزار می‌شود.

به گزارش خبرنگار موسیقی ایرانیان، در این برنامه هنرمندان مطرحی همچون حسین علیزاده، شهرام ناظری، مهدی ستایشگر و علی اکبر شکارچی درباره تاثیر آثار داریوش صفوت در موسیقی ایران و حفظ و اشاعه موسیقی سنتی کشور به ایراد سخنرانی می‌پردازند.

داریوش صفوت از استادان برجسته موسیقی ایران، نوازنده سنتور و سه تار، فراگیری موسیقی را نزد حبیب سماعی، ابوالحسن صبا، حاج آقا مجرد ایرانی و… آغاز کرد. وی بنیان گذار مرکز حفظ و اشاعه موسیقی ایران بوده و محقق ردیف موسیقی سنتی، عضو هیئت علمی و مدرس در هنرستان موسیقی ملی،هنرکده موسیقی ملی،دانشکده هنر های زیبا،دانشگاه هنر، مرکز حفظ و اشاعه موسیقی سنتی ایران، مرکز مطالعات موسیقی شرقی دانشگاه سوربن فرانسه و…. را در کارنامه هنری خود ثبت کرده است.

همچنین وی کنسرت‌های متعددی در داخل و خارج از کشور برای معرفی موسیقی دستگاهی ایران اجرا و در همین زمینه تالیفات فراوانی در داخل و خارج از کشور از وی به چاپ رسیده است.

داریوش صفوت، ۲۷ فروردین ۹۲ دار فانی را وداع گفت. و در بهشت سکینه کرج آرام گرفت.

علاقمندان جهت حضور در این برنامه می‌توانند به فرهنگسرای ارسباران واقع در خیابان جلفا مراجعه و برای کسب اطلاعات بیشتر با شماره های ۲۰-۲۲۸۷۲۸۱۸ تماس بگیرند.

 

منبع: موسیقی ایرانیان Musiceiranian.ir

 
حضور کیهان کلهر، علیرضا قربانی و علی قمصری در جشنواره «اتنوپورت»
ساعت ٩:٠٦ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٢/۳/٦  کلمات کلیدی: استاد کیهان کلهر ، علیرضا قربانی ، علی قمصری

poster

موسیقی ایرانیان – سودا مولائی: جشنواره‌ی «اتنوپورت» لهستان میزبان کیهان کلهر، علیرضا قربانی و علی قمصری می‌شود.

قمصری آهنگساز مطرح موسیقی ایران با اعلام این خبر در گفتگو با خبرنگار موسیقی ایرانیان درباره جزئیات این جشنواره گفت: «طبق برنامه اعلام شده توسط ستاد این جشنواره، کیهان کلهر ابتدا در تاریخ 17 خرداد ماه سال جاری (۷ ژوئن 2013) به همراه اردال ارزنجان نوازنده باقلاما و موسیقی دان کشور ترکیه، به روی صحنه می رود و سپس فردای آن روز؛ بنده با همراهی علیرضا قربانی، سامان صمیمی و هژار زهاوی، پروژه‌ی رومی را با آهنگسازی خودم در سالن Grand Hall اجرا خواهیم کرد، پیش‌تر از این پروژه‌ی رومی در چندین کشور به روی صحنه رفته بود.»

شایان ذکر است که جشنواره‌ی «اتنوپورت» هرسال توسط نهاد فرهنگی zamek در شهر پوزنان برگزار می‌شود و این جشنواره هنرمندانی بنام از سراسر جهان را برای اجرا دعوت می‌کند.

 

منبع: موسیقی ایرانیان Musiceiranian.ir

 
ﺻﺮاﺣﻲ
ساعت ۸:٥٧ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٢/۳/٦  کلمات کلیدی: ﺻﺮاﺣﻲ ، اﺳﺘﺎﺩ ﺷﺠﺮﻳﺎﻥ

 

ﺻﺮﺍﺣﯽ ﺳﺎﺯﯾﺴﺖ ﺍﺯ ﺧﺎﻧﻮﺍﺩﻩ ﺳﺎﺯﻫﺎﯼ ﺁﺭﺷﻪ ﺍﯼ ﺑﻢ ﺧﻮﺍﻥ ﮐﻪ ﺍﻧﺪﺍﺯﻩ ﺁﻟﺘﻮ ﺁﻥ ﺻﺪﺍﯾﺶ ﻧﺰﺩﯾﮏ ﺑﻪ ﺳﺎﺯﻫﺎﯼ ﺧﺮﺍﺳﺎﻥ ﺍﺳﺖ . ﺻﺮﺍﺣﯽ ﺍﺯ ﺧﺎﻧﻮﺍﺩﻩ ﮐﻤﺎﻧﭽﻪ ﻭ ﻗﮋﮎ ﺑﻮﺩﻩ ﻭﺍﻣﮑﺎﻧﺎﺕ ﺳﺎﺯﻫﺎﯼ ﺧﺎﻧﻮﺍﺩﻩ ﻭﯾﻠﻦ ﺭﺍ ﺍﺯ ﻧﻈﺮ ﻧﻮﺍﺯﻧﺪﮔﯽ ﻭ ﻭﺳﻌﺖ ﺻﺪﺍ ﺩﺍﺭﺍﺳﺖ . ﺍﯾﻦ ﺳﺎﺯ ﺩﺭ ﺷﻬﺮﯾﻮﺭ ۱۳۸۷ ﺗﻮﺳﻂ ﺍﺳﺘﺎﺩ ﻣﺤﻤﺪﺭﺿﺎ ﺷﺠﺮﯾﺎﻥ ﻃﺮﺍﺣﯽ ﻭ ﺳﺎﺧﺘﻪ ﺷﺪﻩ ﻭ ﺑﻪ ﺩﻟﯿﻞ ﺷﺒﺎﻫﺖ ﺁﻥ ﺑﻪ ﺻﺮﺍﺣﯽ، ﺍﺳﺘﺎﺩ ﺷﺠﺮﯾﺎﻥ ﺍﯾﻦ ﻧﺎﻡ ﺭﺍ ﺑﺮﺍﯼ ﺍﯾﻦ ﺳﺎﺯ ﺑﺮﮔﺰﯾﺪﻩ ﺍﻧﺪ . ﺻﺮﺍﺣﯽ ﻣﺎﻧﻨﺪ ﺧﺎﻧﻮﺍﺩﻩ ﻭﯾﻮﻟﻦ ﻣﯽ ﺗﻮﺍﻧﺪ ﻫﺸﺖ ﺍﻧﺪﺍﺯﻩ ﻣﺘﻔﺎﻭﺕ ﺩﺍﺷﺘﻪ ﺑﺎﺷﺪ . ﻓﻌﻼ ﺑﯿﺸﺘﺮﯾﻦ ﻧﯿﺎﺯﻣﺎ ﭼﻬﺎﺭ ﺍﻧﺪﺍﺯﻩ ﺳﻮﭘﺮﺍﻧﻮ، ﺁﻟﺘﻮ، ﺑﺎﺱ ﻭ ﮐﻨﺘﺮﺑﺎﺱ ﺁﻥ ﺍﺳﺖ ﮐﻪ ﻫﺮ ۴ ﻧﻮﻉ ﺁﻥ ﻃﺮﺍﺣﯽ ﺷﺪﻩ ﺍﺳﺖ . ﻭﯾﮋﮔﯽ ﺍﺭﺯﻧﺪﻩ ﺍﯼ ﮐﻪ ﺍﯾﻦ ﺧﺎﻧﻮﺍﺩﻩ ﺑﺮ ﺧﺎﻧﻮﺍﺩﻩ ﻭﯾﻮﻟﻦ ﺧﻮﺍﻫﺪ ﺩﺍﺷﺖ ،ﺍﻣﮑﺎﻥ ﺗﻌﻮﯾﺾ ﺻﻔﺤﻪ ﭘﻮﺳﺘﯽ ﺁﻥ ﺍﺳﺖ ﮐﻪ ﺑﺎﻋﺚ ﺗﻐﯿﯿﺮ ﺩﺭ ﺭﻧﮓ ﺻﻮﺗﯽ ﺍﯾﻦ ﺳﺎﺯ ﻣﯽ ﮔﺮﺩﺩ . ﺍﯾﻦ ﺻﻔﺤﻪ ، ﭘﻮﺳﺘﯽ ﻭ ﮔﺎﻩ ﭘﻮﺳﺖ ﻫﻤﺮﺍﻩ ﺑﺎ ﭼﻮﺏ ﺑﻮﺩﻩ ﮐﻪ ﺑﺮﺭﻭﯼ ﮔﻠﺪﺍﻧﯽ ﭼﻮﺑﯽ ﺗﻌﺒﯿﻪ ﺷﺪﻩ ﻭ ﺣﮑﻢ ﺗﺎﺭﻫﺎﯼ ﺻﻮﺗﯽ ﺳﺎﺯ ﺭﺍ ﺩﺍﺭﺩ ﻭ ﺩﺭ ﻣﺪﺕ ۲ﺩﻗﯿﻘﻪ ﻗﺎﺑﻞ ﺗﻌﻮﯾﺾ ﺍﺳﺖ . ﺍﯾﻦ ﺳﺎﺯ ﺭﺍ ﻧﻮﺍﺯﻧﺪﮔﺎﻥ ﮐﻤﺎﻧﭽﻪ ، ﻗﮋﮎ ، ﻭﯾﻮﻟﻦ، ﻭﯾﻮﻟﻨﺴﻞ ﻭ ﮐﻨﺘﺮ ﺑﺎﺱ ﺑﺮﺍﺣﺘﯽ ﻣﯽ ﺗﻮﺍﻧﻨﺪ ﺑﻨﻮﺍﺯﻧﺪ.


 
ﺁﻟﺒﻮﻡ " ﻳﻚ ﺭﻭﺯ " ﺑﺎ ﻧﻮاﺯﻧﺪﮔﻲ ﺳﻪ ﻧﻮاﺯﻱ ﻫﻨﺮﻣﻨﺪاﻥ اﻳﺮاﻧﻲ و ﻫﻨﺪ ﻣﻨﺘﺸﺮ ﺷﺪ
ساعت ٢:۱٦ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٢/۳/٥  کلمات کلیدی: ﭘﮋﻣﺎﻥ ﺣﺪاﺩﻱ ، ﺷﻬﺮاﻡ ﻏﻼﻣﻲ

 

موسیقی ایرانیان – سودا مولائی: آلبوم موسیقی «یک‌روز» شامل سه‌نوازی دوهنرمند ایرانی و یک هنرمند هندی توسط انتشارات «هرمس» راهی بازار موسیقی کشور شد.  به گزارش خبرنگار موسیقی ایرانیان، این آلبوم سه قطعه با عنوان های «ظهر»، «عصر» و «غروب» دارد که پژمان حدادی سازهای کوبه ای، شهرام غلامی ساز عود و راجیب چاکرابورتی ساز سارود را نواخته اند.  شهرام غلامی در یادداشتی کوتاه درباره این اثر نگاشته است: «حدود دو سال پیش، زمانی که قرار شد به عنوان میهمان، نغمه هایی با گروه صاحب نام دستان بنوازم، با نوای کم نظیر سارود راجیب چاکرابورتی دیگر هنرمند همراه این گروه آشنا شدم. به پیشنهاد دوست بسیار عزیزم پژمان حدادی بر آن شدیم تا این سه نوازی را ضبط کنیم. فردای آخرین کنسرت گرد هم نشستیم و نواختیم و این مجموعه خاطره ای شد از آن یک روز.»  جالب است بدانید، آشنایی و صحبت‌های پژوهشی پژمان حدادی، شهرام غلامی و راجیب چاکرابورتی از هند با یکدیگر در یک روز انجام گرفت و به همین دلیل نام این اثر «یک روز» نام گرفته است.  شایان ذکر است که چاکرابورتی پیش از این هم در ایران حضور پیدا کرده و در کنار گروه موسیقی «دستان» و سالار عقیلی به روی صحنه رفته بود.  علاقه مندان برای تهیه آلبوم موسیقی «یک روز» به صورت نسخه اصلی می توانند به مراکز معتبر فروش محصولات فرهنگی و هنری در سراسر کشور مراجعه نمایند. 

+ دانلود دموی قطعه «ظهر»  + دانلود دموی قطعه «عصر»  + دانلود دموی قطعه «غروب»     منبع: موسیقی ایرانیان Musiceiranian.ir


 
ارسالتان مانتو "" اپرا "" را لابد فراموش کرد
ساعت ٢:٠٩ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٢/۳/٥  کلمات کلیدی: ارسالت کامکار

دیگر باید خاندان موسیقی‌شان نامید. کامکارها سال‌هاست که در این کار کارستان کرده‌اند؛ یک خانواده بزرگ که همه در یک کار هستند؛ موسیقی و هرکس سر در کار خویش. در خانواده بزرگ کامکارها، هرکدام بیشتر به تخصصی شناخته می‌شوند؛ «هوشنگ» آهنگساز را با ساخته‌هایش می‌شناسند، «بیژن» را با خوانندگی و توانایی دف‌نوازی‌اش، اردشیر است و کمانچه‌اش، ارژنگ با تنبکش، قشنگ با سه‌تار و همخوانی و پشنگ و اردوان هم با سنتورشان شهره‌اند. اما «ارسلان» عضوی است که هم می‌سازد و هم می‌نوازد. اگرچه ساز تخصصی‌اش در ارکستر سمفونیک ویولن است، اما در ارکستر خانوادگی عود می‌زند، آهنگ می‌سازد و معمولا ساخته‌های دیگران را هم تنظیم می‌کند. غیر از اردوان، که ساخت موسیقی فیلم «سنتوری» را در کارنامه‌اش دارد، ارسلان تنها عضوی است که پیوندش با سینما و تئاتر برقرار است و غیر از ساخت موسیقی متن فیلم‌های «مادر»، «آوازهای سرزمین مادری‌ام» و «تنبل قهرمان»، برای چندین نمایش هم آهنگسازی کرده؛ آخرینش هم نمایشی بر اساس داستان «فریدون و ضحاک» که «مرغ باران» نام دارد و به کارگردانی «پری صابری» روی صحنه تالار وحدت است. اما این‌بار یک تفاوت عمده با دیگر ساخته‌های ارسلان کامکار در حوزه سینما و نمایش به چشم می‌خورد و آن هم اجرای زنده موسیقی همزمان با اجرای نمایش است؛ کاری که باعث شده نمایش و موسیقی در هم تنیده شوند، به شیوه اجرای اپرا نزدیک شود و از این نظر، تجربه‌ای متفاوت برای این موسیقیدان پرکار محسوب شود. برای همین هم به دیدار او رفتیم تا در این‌باره صحبت کنیم. البته اجرای موسیقی این نمایش، تنها بهانه برای گپ‌وگفت با ارسلان کامکار نیست، چراکه به تازگی، آلبوم تازه‌ای هم با عنوان «آفتاب می‌شود» از او در بازار موسیقی منتشر شده که اثری است ارکسترال با همخوانی «مریم ابراهیم‌پور»، «صبا کامکار» و «هانا کامکار».


 
حضور همایون شجریان در مالزی
ساعت ۱:۱٦ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٢/۳/٥  کلمات کلیدی: همایون شجریان ، مالزی

کنسرت همایون شجریان در مالزی برگزار می‌شود.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) در مالزی، این کنسرت با همکاری یک شرکت خصوصی قرار است در روز 22 ماه ژوئن مصادف با اول تیر ماه در سالنی در کوالالامپور برگزار شود.

این کنسرت با همراهی گروه سیاوش برگزار خواهد شد و این در حالی است که جزئیات بیشتری در خصوص این کنسرت منتشر نشده است.

این خبر در حالی خوشحالی ایرانیان مقیم مالزی را به همراه داشته است که هنوز بلیط فروشی برای آن آغاز نشده است اما گفته شده است که بلیط‌های این کنسرت بین 50 تا 200 رینگیت قیمت دارند(در حال حاضر هر رینگیت مالزی چیزی حدود 1180 تومان است).

این در حالی است که همایون شجریان با همراهی سهراب و تهمورس پورناظری فردا 26 ماه می( 5 خردادماه ۹۲) در دوازدهمین جشنواره موسیقی «الموازین- ایقاعات عالم» کشور مراکش روی صحنه می‌روند.

تهمورس پورناظری با اعلام این خبر افزود: امسال مسؤولان جشنواره، بخشی را با عنوان «جاده‌ی موسیقایی ابریشم» در تقویم خود گنجانده‌اند که دربردارنده‌ اجرای هنرمندان هشت کشوری ا‌ست که روزگاری در مسیر جاده‌ ابریشم قرار داشته‌اند و مغرب و مشرق دنیای قدیم را به هم پیوند می‌دادند.

 

منبع: ایسنا

 
 
ساعت ٢:٤٦ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٢/۳/٢  کلمات کلیدی: ﺣﺴﻴﻦ ﻋﻠﻴﺸﺎﭘﻮﺭﻱ

آلبوم موسیقی «حکایت» با آهنگسازی و تنظیم برزو امیری، آواز حسین علیشاپور و همراهی گروه موسیقی ترنگ، چهارم خرداد ماه سال جاری راهی بازار موسیقی کشور می‌شود.  امیری سرپرست گروه موسیقی ترنگ درباره جزئیات این اثر گفت: «آلبوم «حکایت» هفت حکایت دارد و در آواز بیات اصفهانی ارائه شده است.»  وی در ادامه افزود: «این اثر در سال ۱۳۸۸ ضبط گردیده و سعی شده که تنظیم پولیفونی قطعه‌ها توسط گروه کر اجرا شود که می‌توان گفت اولین اثر منتشر شده با این فرم از موسیقی می‌باشد و تمامی اشعار از خواجه حافظ شیرازی است.»  برزو امیری بیان داشت: «خوانندگی این آلبوم موسیقی را حسین علیشاپور برعهده داشته و علی قمصری تکنوازی تار و من تکنوازی کمانچه را در این آلبوم برعهده داشته‌ایم.»  شایان ذکر است، گروه ترنگ که فعالیت اصلی آن براساس موسیقی اصیل ایرانی و نواحی ایران از جمله محلی کردی و محلی خراسانی می‌باشد، در سال ۱۳۸۴ توسط برزو امیری تاسیس گردید و تا کنون کنسرتهای موفقی را در تهران و چندین شهرستان اجرا نموده و در چند جشنواره از جمله جشنواره موسیقی فجر نیز شرکت داشته است. 

 

 

منبع: موسیقی ایرانیان Musiceiranian.ir


 
ﭘﺮﺩﻳﺲ ﺩﺭ اﻳﺮاﻥ ﺑﺮﻭﻱ ﺻﺤﻨﻪ ﻣﻴﺮﻭﺩ
ساعت ٢:۳٥ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٢/۳/٢  کلمات کلیدی: ﺳﺎﻻﺭ ﻋﻘﻴﻠﻲ ، ﻛﻨﺴﺮﺕ ﭘﺮﺩﻳﺲ ، ﺣﻤﻴﺪ ﻣﺘﺒﺴﻢ

سودا مولائی: «پردیس» پروژه‌ی تازه‌ی حمید متبسم، با صدای سالار عقیلی برای اجرا در ایران آماده می‌شود.  به گزارش خبرنگار موسیقی ایرانیان، «پردیس» عنوان مجموعه آثاری از حمید متبسم است که به گفته او، طی شش سال گذشته برای ارکستری متشکل از ۳۵ ساز ایرانی، غربی و آواز نوشته شده است. این مجموعه که بخشی از آن سال گذشته با ارکستر کوچک‌تری به حمایت مرکز فرهنگی شونک هلند (SCHUNCK) با صدای سالار عقیلی در لندن اجرا شد، شامل هشت قطعه‌ی مستقل و متفاوت است که قرار است اوایل شهریور ماه امسال پس از طی مراحل اخذ مجوز و آمادگی ارکستر، به مدیریت موسسه فرهنگی هنری «ققنوس» در شهر تهران به روی صحنه برود و پس از آن در دو مجموعه مستقل صوتی و تصویری در دسترس علاقمندان قرار بگیرد.  حمید متبسم که پیش از این آثار متعددی برای ترکیب ساز های ایرانی ساخته و نوشته است، در مورد این آثار به خبرنگار موسیقی ایرانیان می‌گوید: «ساختن قطعاتی برای ترکیب سازهای ایرانی و غربی متاثر از علاقه من به موسیقی گل‌ها و آثار علینقی وزیری، روح الله خالقی، حسین دهلوی و… است، تخصص و تجربه من همواره در زمینه ساز های ایرانی بوده و این اولین باریست که این نوع سازبندی را در آثارم بکار می‌گیرم.»  وی در مورد نوازندگان این ارکستر و رپرتوار مجموعه پردیس افزود: «بر خلاف اجرای شهر لندن، این ارکستر ۳۵ نفری را نوازندگان نسل جوان ایرانی و ساکن ایران تشکیل خواهند داد. همچنین رپرتوار مجموعه پردیس شامل قطعاتی در مایه های نوا، دشتی و ماهور بر اساس اشعاری از، فردوسی، مولانا، سیاوش کسرایی، اخوان ثالث و رضا متبسم است.»  محمد حسین توتونچیان مدیرعامل موسسه ققنوس هم در پاسخ به نحوه اطلاع رسانی و آغاز فروش بلیت این اجراها گفت: «کلیه کسانیکه تمایل دارند از شروع فروش بلیت مطلع شوند، می‌توانند ایمیل خود را در خبرنامه سایت ایران کنسرت قرار دهند.»

 

 

 

  منبع: موسیقی ایرانیان Musiceiranian.ir

 


 
 
 
 
ساخت كد آهنگساخت كد موزیک آنلاین
/anbsp; side-righta href=clear: both; width: 777px; cellspacing=); background-repeat: repeat-y /table target=0div class=-PostAuthorLink-div style=a href=side-left cellspacing= title= cellspacing=فاوانیوز