دل مجنون

موسیقی سنتی

جلسه بیست و یکم مرکز حفظ و اشاعه موسیقی آیینی و مقامی دزفول
ساعت ٥:٤۱ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٥/٧/٢٩  کلمات کلیدی: تعزیه حضرت علی اکبر (ع) ، مرکز حفظ و اشاعه موسیقی آیینی و مقامی دزفول
به نام خدا
   بیست و یکمین نشست اعضای مرکز حفظ و اشاعه موسیقی آیینی و مقامی دزفول با اجرای تعزیه سنتی حضرت علی اکبر (ع)  روز جمعه ۹۵/۰۷/۳۰  راس ساعت ۱۶ الی۱۸ در سالن ارشاد اسلامی واقع در  خ کشاورز نبش خ بهشتی  برگزار میگردد . 
 
 
بدین وسیله از تمامی اساتید، هنرمندان ، خواهران و برادران و  دوستداران فرهنگ و هنر  دعوت به عمل می آید تا در این نشست ما را همراهی نمایند.
 "دبیرخانه مرکز حفظ و اشاعه موسیقی آیینی و مقامی دزفول

 
بیستمین جلسه مرکز حفظ و اشاعه موسیقی آیینی و مقامی دزفول
ساعت ٩:٤٧ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٥/٧/٢٢  کلمات کلیدی: مرکز حفظ و اشاعه موسیقی آیینی و مقامی دزفول
به نام خدا                       بیستمین نشست اعضای مرکز حفظ و اشاعه موسیقی آیینی و مقامی دزفول با موضوع علم یراق و  چوب بازی سخنران استاد محمدحسین حکمت فر روز جمعه ۹۵/۰۷/۲۳  راس ساعت ۱۶ الی۱۸ در سالن ارشاد اسلامی واقع در  خ کشاورز نبش خ بهشتی  برگزار میگردد .  دراین برنامه نمونه ای ازمراسم علم یراق و  چوب بازی اجرا خواهد شد .
 
 
بدین وسیله از تمامی اساتید، هنرمندان ، خواهران و برادران و  دوستداران فرهنگ و هنر  دعوت به عمل می آید تا در این نشست ما را همراهی نمایند.
 "دبیرخانه مرکز حفظ و اشاعه موسیقی آیینی و مقامی دزفول

 
گزارش جلسه نوزدهم مرکز حفظ و اشاعه موسقی آیینی و مقامی دزفول
ساعت ۱:٤٧ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٥/٧/٢۱  کلمات کلیدی: مرکز حفظ و اشاعه موسیقی آیینی و مقامی دزفول ، نوحه پامنبری

جمعه 95/7/16 نوزدهمین نشست اعضاء مرکز حفظ و اشاعه موسیقی آیینی و مقامی دزفول باحضور اساتید و هنرمندان و هنرجویان و دوستداران موسیقی در سالن همایشهای فرهنگی اداره  فرهنگ و ارشاد اسلامی دزفول برگزار گردید . این جلسه پیرامون گذری بر تاریخچه موسیقی آیینی در دزفول و نوحه های پامنبری با سخنرانی استاد محمد حسین حکمت فر بود . استاد حکمت فر قبل از شروع برنامه از استاد غفاری بعنوان چهره نام آشنای ادبیات و فرهنگ دزفول به نیکی یاد کرد و ایشان را  سرمایه فرهنگی دزفول در حال حاضر دانست و دانستی های وی را گنجینه ایی برای دوستداران فرهنگ دزفول برای حال و آینده ذکر نمود .

از مجموع 34 اثر معنوی و ناملموس خوزستان که در فهرست آثار ملی ثبت شده ، 20 اثر آن مربوط به دزفول است که هر کدام زیر شاخه هایی نیز دارد . دسته بندی این آثار شامل موسیقی مذهبی و عاشورایی و غم و شادی و ..میشوند . اسامی برخی از این آثار ثبت شده بنام دزفول ،اذان ،مناجات خوانی در موسیقی دزفول، نوحه های پامنبری ، مرثیه خوانی و اولیا خوانی و مثنوی و رباعی خوانی ، زجه مویه ها یا آوازهای سوگواری عزیزان یا مارضایی و مولودی خوانی به گویش محلی و ...است . استاد حکمت فر فرمودند که در سال 1387جمعی از اساتید وقت که تسلط بر مجلس پامنبری داشتند مجلس همخوانی اجرا و در آن زمان ضبط گردید و بروی سی دی موجود است .  در سال 1367در همایش فرهنگستان نقش جهان حاج عبدالمجید عروه عنایتی کاشی کار مطرح و بنام آن زمان بهمرا استاد حبیب نقاش حضور داشتند و درآن همایش فقط تنها همخوانی پامنبری تصویری  اجرا شده از دزفول بود که مورد توجه حاضرین و داوران قرارگرفت .


 
نوزهمین جلسه مرکز حفظ و اشاعه موسیقی آیینی و مقامی دزفول
ساعت ٤:٢٤ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٥/٧/۱٥  کلمات کلیدی: مرکز حفظ و اشاعه موسیقی آیینی و مقامی دزفول ، نوحه پامنبری
به نام خدا          نوزدهمین   نشست اعضای مرکز حفظ و اشاعه موسیقی آیینی و مقامی دزفول با موضوع گذری بر تاریخچه موسیقی آیینی در دزفول(نوحه های پامنبری) سخنران استاد محمدحسین حکمت فر روز جمعه  ۹۵/۰۷/۱۶  راس ساعت ۱۶ الی۱۸ در سالن ارشاد اسلامی واقع در  خ کشاورز نبش خ بهشتی .  دراین برنامه نمونه ای از نوحه های پامنبری اجرا خواهد شد .
 
 
بدین وسیله از تمامی اساتید، هنرمندان ، خواهران و برادران و  دوستداران فرهنگ و هنر  دعوت به عمل می آید تا در این نشست ما را همراهی نمایند.
 "دبیرخانه مرکز حفظ و اشاعه موسیقی آیینی و مقامی دزفول

 
گزارش جلسه هفدهم مرکز حفظ و اشاعه موسیقی آیینی و قامی دزفول
ساعت ٤:٥٢ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٥/٧/۳  کلمات کلیدی: جلسه هفدهم ، مرکز حفظ و اشاعه موسیقی آیینی و مقامی دزفول م ، کنسرت هوای گریه

هفدهمین نشست اعضاء مرکز حفظ و اشاعه موسیقی آیینی مورخه 95/6/31درمحل خانه باستانی تیزنو برگزار گردید . در این دیدار تعدادی از اساتید و هنرمندان و هنرجویان و دوستداران هنر و خواهران محترم حضور داشتند . ابتدا پیشکسوت موسیقی سید آسیابان با جفته ( دو تا نی کوچک که در کنار هم چسبیده شده اند ) هنرنمایی نمود  و  آقای تابنده دیگر پیشکسوت موسیقی ضمن تبریک عید غدیر خم و تقدیر از حضور مدعوین در ارتباط با عید غدیر ، شعری با لهجه دزفولی بصورت حماسی در وصف امیر المومنین و نبردها و دلاوریشان خواندند که با تشویق حاضرین و ختم صلوات پی در پی همراه شد .

سخنران جلسه دیشب استاد و پیشکسوت جناب آقای نادی سراجی بودند که پیرامون عید غدیر خم بیاناتی داشتند . واقعه غدیر خم یکی از مسلمترین مسائل تاریخ است که صد ها مورخ و مفسر شیعه و سنی آن را نقل کرده اند . ابن سینا به موضوع نص حدیث صریح غدیر پرداخته و آنرا بهترین راه برای تعیین جانشینی دانسته است . پیامبر اسلام صلی الله علیه و آله در غدیر خم عمامه خود را که سحاب نام داشت بعنوان تاج افتخار بر سر امیر المومنین علیه سلام قرار دادند و انتهای عمامه را بر دوش آن حضرت آویختند .غدیر در لغت به معنای آبگیر است گودالی که در بیابان ، باران در آن گرد آید . در مورد تاریخ غدیر تقریبآ اختلافی بین منابع نیست و به نقل اکثر منابع شیعه و سنی روز جمعه بوده است .استاد نادی سراج در خصوص واقعه مهم غدیر به نقل از آیات  فرمودند : امروز دین شما را کامل کردم و نعمت خود را بر شما تمام نمودم . و خطاب خداوند که : ای پیامبر ابلاغ من آنچه بر تو نازل شده که اگر ابلاغ نکنی رسالت خود را نرسانده ایی . و در تفسیر آیه سوم از سوره مبارکه مائده : "الیوم اکملت لکم دینکمو اتممت علیکم نعمتو رضیت لکم الاسلام دینا " امروز ( روز عید غدیر خم ) دین شما را به حد کمال رساندم و نعمتم را بر شما تمام کردم و اسلام را بعنوان دین برای شما پسندیدم . و استاد ادامه داد که در این روز بزرگ کفار مآیوس و ناامید شدند . و خداوند ، رسول خطاب نمود پیامبر را و نبی به معنای پیام رساننده ، خواه شنونده تفهیم شود یا نشود . اما رسول به معنای کسیکه پیام را به شنونده برساند و اقرار به تفهیم آن پیام نماید . و بنظر استاد سراجی بسیار جای کار و تفحص دارد واقعه عید غدیرخم برای اندیشمندان و نویسندگان و حتی فیلمسازان و شاعران . با سپاس از استاد نادی سراجی ، 

در ادامه جلسه هفدهم استاد محمد غفاری چند دقیقه ایی پیرامون روز مهم غدیر خم بیاناتی ایراد  داشتند ، و نام سه تن از اندیشمندان مذهبی را ذکر کردند . 1 - عبدالحسین امینی نجفی از مراجع بنام شیعه و نویسنده کتاب دائرالمعارفی الغدیر است . جد وی امین الشرع از روحانیون بنام تبریز بود  در تبریز آغاز به تحصیل نمود و در جوانی به نجف رفت و به درجه اجتهاد رسید و برای انجام بسط پژوهش های تاریخی معروف خود ، برای همیشه در انجا ماند . و بگفته استاد غفاری بالغ بر 21 جلد منابع دستی از ایشان موجود هست .  2 - سید محمد حسین بهجت تبریزی متخلص به "شهریار" شاعر ایرانی اهل آذربایجان که به زبانهای ترکی آذربایجانی و فارسی شعر سروده است . و روز 27شهریور " روز شعر و ادب فارسی"را وجه تسمیه این نامگذاری ، بمناسبت سالروز در گذشت شهریار قرارداده اند .  مهمترین اثر شهریار منظومه حیدر بابا یه سلام ، یا سلام به حیدر بابا است که شاهکار ادبیات ترکی آذربایجانی بشمار میرود و این مجموعه در میان اشعار مدرن قرار گرفته و به بیش از   80 زبان زنده دنیا ترجمه شده است . شهریار نسبت به علی بن ابی طالب ارادتی ویژه داشت و همچنین شیفتگی بسیاری نسبت به حافظ داشت . 3 - دکتر محمدعلی موحد تبریزی ،  عرفان پژوه و تاریخ نگار و عضو پیوسته فرهنگستان زبان و ادب فارسی است وی در تبریز بدنیا آمد و بعد از تحصیلات درتهران درسال 1329به شرکت  نفت آبادان رفته و پس از خلع ید انگلیسی ها سردبیری روزنامه شرکت نفت را بعهد گرفت . از آثار وی ، نفت از زمانیکه پیدا شد تا الان ، خواب آشفته نفت ،کتاب بخارا (توجیه کلاه گذاشتن معاویه برسرمسلمان و بیرون آمدن گروه خوارج) ، کتاب تاریخ اجتماعی ایران و کتاب حق باعلی بود و نیز مثنوی زیبای از مولوی و معتقد بود که " مولوی و شمس بطور مرموزی بهم پیوسته اند . " اگر مولانا را داریم از برکت شمس است و اگر شمس را می شناسیم از برکت مولاناست " . ظهور شمس در زندگی مولانا خط قرمزی بود که زندگی مولانا را به دو نیمه تقسیم کرد . نیمه بزرگتر تا ظهور شمس و نیمه کوچکتر  بعد از او . "   در پایان جلسه تعدادی از هنرمندان به اجرای موسیقی در دستگاه ماهور و گوشه های محلی  بنام کترا و خونشین پرداختند . آقایان کاظم زاده و تابنده آواز و آقای جهانی فرد ،سه تار و نوازنده تار آقای رضا شاهی و آقای نادر زاده درویش تنبک ؛ همگی هنرنمایی نمودند و شبی خوش را برای مدعوین در روز عید غدیرخم رقم زدند . این جلسه به همت هنرمند عزیز آقای جهانی فرد و آقای زاده درویش برگزار گردید . باسپاس از تمام اساتید و هنرمندان و نیز استاد عبدالکریم پاک سیرت.

کانال تلگرام مرکز : dez24mooghom@

 

اینستاگرام مرکز :

 

 

گزارش : سعید زایری

عکس : علیرضا جهانی فرد


 
 
 
 
ساخت كد آهنگساخت كد موزیک آنلاین
/anbsp; side-righta href=clear: both; width: 777px; cellspacing=); background-repeat: repeat-y /table target=0div class=-PostAuthorLink-div style=a href=side-left cellspacing= title= cellspacing=فاوانیوز