دل مجنون

موسیقی سنتی

گزارش جلسه بیست و سوم مرکز حفظ و اشاعه موسیقی آیینی و مقامی دزفول
ساعت ۱٠:٥۱ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٥/٩/٢٦  کلمات کلیدی: مرکز حفظ و اشاعه موسیقی آیینی و مقامی دزفول ، استاد عبدالکریم پاکسیرت

روز چهارشنبه بیست و چهار آذر نود و پنج جلسه بیست و سوم مرکز  حفظ و اشاعه  موسیقی آیینی و مقامی دزفول در خانه تاریخی  تیز نو با حضور جمعی از هنرمندان و دوستداران هنر برگزار گردید . این دیدار بعد از ماه صفر اولین نشست بود . موضوع جلسه بحث آزاد پیرامون  لزوم حفظ میراث معنوی و فرهنگی بود . و این موضوع توسط جمعی از مدعوین مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفت . استاد غفاری در خصوص شکل گیری موسیقی از تآثیر مذهب بر موسیقی و ورود الفاظ و حتی شکل سروده ها در موسیقی توضیحاتی بیان داشت . آقای عصاره یکی از شرکت کنندگان اعتقاد بر این داشت که بایستی هنرمندان قدیمی و حتی سالخورده را پیدا کرد و از هنر این عزیزان بهره برد و به نسل های بعد هنرشان را آموزش داد . آقای عصاره سالها بگفته خودش در تهران زندگی میکند و از تشکیل این جلسات بسیار خشنود بود . یکی دیگر از شرکت کنندگان حفظ سنت را برای سنتی بودن درست ندانست بلکه جهت پیشرفت در آینده لازم دانست . لذا حفظ موسیقی سنتی را جوابگوی نیاز های حال حاضر انسانها به تنهایی ندانست بلکه راهکردی برای پیشرفت ، قبول دانست . به نقل از این پیشکسوت حفظ سنت جهت برگشت به گذشته نباید باشد بلکه جهت پیشرفت در آینده استفاده گردد . بعضی دیگر از دوستان نقش حکومتها و محدودیتها را نیز از عوامل بازدارنده در پیشرفت موسیقی دانستند و گروهی از فرهنگ خاص مردم و دیدگاه و باورهای غلط  آنها نیز اشاره کردند ، که در گذشته هنرمندان را صرفآ به چشم مطرب و به معنای منفی آن لقب میدادند . در ادامه بحث  استاد غفاری از الزام حفظ میراث معنوی و فرهنگی یاد کرد و پیشرفت موسیقی را پیامد داشته ها و سوابق هنرمندان در گذشته دانست . در پایان جلسه  استاد کاظم زاده ( آواز ) استاد رضا شاهی ( تار )  به اجرای موسیقی سنتی پرداختند . این جلسه به همت آقای جهانی فرد و آقای نادر زاد درویش برگزار گردید . باسپاس از تمام شرکت کنندگان و هنرمندان و نیز استاد عبدالکریم پاک سیرت.

 

گزارش : سعید زایری


 
بیست و سومین جلسه
ساعت ٩:٠۳ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٥/٩/٢٤  کلمات کلیدی: مرکز حفظ و اشاعه موسیقی آیینی و مقامی دزفول مرکز ، حفظ میراث معنوی و فرهنگی
به نام خدا                      بیست و سومین نشست اعضای مرکز حفظ و اشاعه موسیقی آیینی و مقامی دزفول با موضوع بحث آزاد پیرامون لزوم حفظ میراث معنوی و فرهنگی  ، ساعت  ۲۱ روز چهارشنبه مورخ۹۵/۰۹/۲۴  در خانه ی تاریخی تیزنو  واقع در خیابان ساحلی جنب  مسجد قلعه برگزار خواهد شد.
  
در این نشست اجرای موسیقی مقامی توسط هنرمندان عزیز اجرا میگردد.
 
بدین وسیله از تمامی اساتید، هنرمندان ، خواهران و برادران و  دوستداران فرهنگ و هنر  دعوت به عمل می آید تا در این نشست ما را همراهی نمایند.
 "دبیرخانه مرکز حفظ و اشاعه موسیقی آئینی و مقامی دزفول

 
کنسرت پَردِگیان باغِ سکوت
ساعت ٤:٥۸ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٥/٩/٢۱  کلمات کلیدی: استاد کیهان کلهر
کنسرت «پردگیان باغ سکوت»
20،21 آذرماه
شیراز ؛ تالار حافظ
برگزارکننده : موسسه هنری شهرآفتاب
خرید بلیت به زودی در سایت " ایران تیک" به نشانی:
http://www.irantic.com/
________________________________
23 آذرماه
بوشهر ؛ سالن سینما شهید آوینی
برگزارکننده: انجمن موسیقی بوشهر
خرید بلیت به زودی در سایت " ایران تیک"
________________________________
25 آذرماه
اهواز ؛ تالار آفتاب
برگزارکننده: موسسه ترانه سرای پارس
خرید بلیت به زودی در سایت " 4047 " به نشانی :
www.4047.ir
ضمنا این کنسرت در چند شهر دیگر برگزار میشود ؛ که اطلاعات یشتردر مورد کنسرتها به زودی اعلام خواهد شد.

کانال رسمی #کیهان_کلهر
@KALHORKAYHAN

 
مستند «آبی تر از آسمان» کلید خورد
ساعت ۱۱:٠٦ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٥/٩/٢  کلمات کلیدی:

مستند «آبی تر از آسمان» به مناسبت پنجاهمین سال درگذشت استاد «روح ا… خالقی»، به کارگردانی و تهیه کنندگی «سید حمید میرحسینی» کلید خورد.

به گزارش سایت خبری و تحلیلی «موسیقی ایرانیان»، مستند «آبی تر از آسمان» با نگاهی به زندگی پرفراز و نشیب استاد «روح ا… خالقی»، نابغه ی موسیقی و خالق موسیقی « ای ایران » ساخته می شود و تا به امروز افرادی چون «فرخ خالقی»، «شهرام ناظری»، «عبدالوهاب شهیدی»، «مصطفی کمال پورتراب»، «فرهاد فخرالدینی»، «لوریس چکنواریان»، «فریدون شهبازیان»، «حسن ناهید»، «احمدرضا احمدی»، «فضل الله توکل»، «شاهین فرهت»، «مهدی بهزادپور»، «دکتر محمد سریر»، «دکتر هما گل گلاب»، «کیوان ساکت»، «پری دخت بنان»، «کامبیز روشن روان»، «بهمن رجبی»، «افلیا پرتو»، «شاهرخ نادری»، «شهین زرین پنجه»، «هومن ظریف»،« دکتر محمد آزاد فر»، «بزرگ لشکری»، «علی رضا میرعلینقی»، «احمد طالبی نِژاد»، «محمد ظریف»، «گیتی وزیری تبار»، «ناصر زرآبادی»، «فروزنده اربابی» و «فروغ بهمن پور» در مقابل دوربین این مستند قرار گرفته اند و بخش هایی از زندگی این هنرمند معاصر را روایت کرده اند.

«روح الله خالقی» در سال ۱۲۸۵ در شهر کرمان متولد شد، از دوران کودکی به موسیقی علاقه بسیاری داشت و از شاگردان خوب استاد علینقی وزیری بود وی آثار ارزشمندی را در موسیقی ایرانی پدید آورد که در راس آنها سرود میهنی و ارزشمند «ای ایران ای مرز پر گهر» است . خالقی همچنین کتاب های آموزشی برای هنرجویان ویولن فراهم کرد که امروزه اساتید بسیاری برای تدریس از آنها استفاده می کنند . تلاش وی برای احیای موسیقی ایرانی در دورانی که توجه رسمی به این موسیقی کاهش یافته بود، تأثیرگذار و مهم شمرده می‌شود. او همچنین کتابی به نام سرگذشت موسیقی ایران درباره سرگذشت موسیقی، موسیقی‌دانان و نوازندگان ایرانی هم‌عصر خود و کتاب دیگری به نام نظری به موسیقی شامل نظریه‌ای برای موسیقی ایرانی و غربی به نگارش درآورد. وی در سال ۱۳۴۴ در سالزبورگ اتریش درگذشت و در آرامگاهی در ظهیرالدوله تهران به خاک سپرده شد.

شایان ذکر است که «محمد عرفان رفیعی»، به عنوان پژوهشگر و مشاور موسیقایی پروژه و «سمیرا شیخ مظفری»، به عنوان مدیر تولید و برنامه ریز، در این اثر همکاری دارند.

 

منبع: موسیقی ایرانیان

 
 
 
 
ساخت كد آهنگساخت كد موزیک آنلاین
/anbsp; side-righta href=clear: both; width: 777px; cellspacing=); background-repeat: repeat-y /table target=0div class=-PostAuthorLink-div style=a href=side-left cellspacing= title= cellspacing=فاوانیوز