دل مجنون

موسیقی سنتی

گزارش جلسه هشتم
ساعت ۱٠:٥٥ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٥/٥/٢  کلمات کلیدی: مرکز حفظ و اشاعه ۲۴ مٌقوم دزفول ، موسیقی ۲۴ مٌقوم دزفول ، گزارش جلسه هشتم

روز چهار شنبه 95/04/30 جلسه حفظ و اشاعه 24مقام دزفول در محل انجمن خانه تیزنو برگزارشد . سخنران شاعر و نویسنده ارزنده جناب  آقای ذاکر صالحی با موضوعیت تأثیر شعر برمقام های دزفول و بررسی آن در دوره مرحوم استاد ناهیدی و آثار وی پرداخت . در تشریح شعر و شاعر فرمودن شاعر بایستی عالم باشد و شعر بر مجموعه ی صنایع ادبی و فرهنگی استوار است .

ایشان مرحوم استاد ناهیدی را قاموسنامه و دایرالمعارف و گنجینه ی فرهنگی دزفول خطاب کردند . و از آثار وی درباب مرثیه خوانی در چهار قسمت ندبه و سینه زنی نجفی و واحد و دعا نام بردند . همچنین از استاد فیلسوف بعنوان هنرمندی برجسته به نیکی یاد کردند . در تکمیل فرمایشات استاد ذاکر صالحی همانند جلسات گذشته استاد فرهیخته غفاری بیاناتی ارزنده ایراد کردند . این جلسه حال و احوالی دیگر نیز  داشت با حضور اندیشمند و محقق جناب آقای دکتر مستکین جلسه هشتم پر بارتر  رقم خورد . دکتر مستکین درظرف کوتاهی جلسه را با نام حضرت دوست و اشعاری از حضرت مولانا بدست گرفت . آنچنانکه همه مدعوین محو گفتار گوهر بار این محقق ارزنده شدن و دلها را در پایان جلسه در همان زیرزمین خانه تیز نو برجا بگذارند . ایشان پیرامون تشکیل و چگونگی ثبت جهانی 24مقام دزفول و زحمات شبانه روزی آقای پاک سیرت و آقای جهانی و انجمن موسیقی توضیحاتی دادند . از جمع آوری و مستند سازی متل های دزفولی خبردادند . آقای دکتر پیشنهاد تشکیل جلسات و گردهمایی برای سیانت و حفظ لهجه دزفولی دادند  و فرمودند که در تهران امکان بستر سازی و کمک در راستای عرضه شعر و موسیقی در یک هفته را میتوانند فراهم آوردند . درپایان آقای جهانی مژده کلاس آواز زیر نظر استاد پاک سیرت و نیز کلاس آموزش اُله و ضبط شعر های زیبا و شادیانه کودکان را بصورت سی دی و ارسال به مهد کودکها خبر داد . این جلسه باهنر نمایی اساتید آواز و هنرمندان جوان به پایان رسید و شبی خوش را برای حاضرین در پی داشت . این جلسه به همت هنرمند و بلبل خوش صدای دزفول آقای جهانی برگزار گردید . امیدواریم که قدردان این میراث دارن فرهنگی شعر موسیقی دزفول باشیم و طول عمر و سلامتی از خداوند برای زحمت کشان موسیقی و جناب آقای پاک سیرت خواهانیم.

 

گزارش : آقای زایری

عکس : آقایان جهانی و پورعابد


 
 
 
 
ساخت كد آهنگساخت كد موزیک آنلاین
/anbsp; side-righta href=clear: both; width: 777px; cellspacing=); background-repeat: repeat-y /table target=0div class=-PostAuthorLink-div style=a href=side-left cellspacing= title= cellspacing=فاوانیوز