دل مجنون

موسیقی سنتی

گزارش جلسه چهاردهم مرکز حفظ و اشاعه موسیقی و آیینی و مقامی دزفول
ساعت ٤:٥٥ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٥/٦/۳۱  کلمات کلیدی: گزارش جلسه چهاردهم ، مرکز حفظ و اشاعه موسیقی آیینی و مقامی دزفول

چهاردهمین نشست اعضاء مرکز حفظ و اشاعه موسیقی آیینی و مقامی دزفول  مورخه 95/6/11در خانه باستانی تیزنو برگزارگردید این جلسه بخاطر حضور استاد پاکسیرت در پنجشنبه شب برگزار شد در این جلسه تعدادی از اساتید و هنرمندان و هنرجویان و هنر دوستان حضور داشتند .

 

محفل گرم مرکز با تشریف فرمایی مهندس آصفی فرماندار ویژه محترم شهرستان دزفول ، گرمتر نیز شد

جناب آقای جهانی هنرمند و بلبل خوش صدای دزفول ضمن خوش آمد گویی به فرماندار محترم و مدعوین فرمود که امشب بمناسبت شهادت امام محمد تقی هیچگونه اجرای موسیقی محلی نخواهیم داشت و تا قبل از رسیدن استاد پاکسیرت ، سخنران امشب آقای غفاری پیرامون شعر مذهبی و نوحه خوانی صحبت خواهند کرد . استاد غفاری از ملا حسین خلیفه و ابوتراب جلی شاعر چپی و طنز پرداز و ملا ولی ذاکر صالحی بعوان نوابغ دزفول یاد کرد و از تکیه دولت نامبرد .تکیه دولت که با عناوین دیگری چون تکیه همایونی، تکیه قصر و تکیه بزرگ شاهی نیز نام داشت بنا یی بود که در عهد ناصرالدینشاه قاجار و به منظور مراسم تعزیه و بگزاری آیین ها و سوگواری بنا شده بود . مدیر تکیه معین البکاء بود که خود موسیقی دانی مطلع بشمار میرفت . آن ساختمان در جنوب  کاخ گلستان بنا شده بود . مساحت تکیه حدود 2824 متر مربع بود و ان را میتوان نماد تهران در دوره ناصری دانست و شاهکاری از معماری در عصر قاجار باشد . اکنون از تکیه دولت اثری برجا نمانده و پس از تخریب کامل ، ساختنمان بانک ملی شعبه بازار را برآن ساخته شد . در ادامه فرمایشات استاد غفاری ، آقای جهانی نیز توضیحاتی بیان داشتند . با ورود استاد پاکسیرت ادامه جلسه بعد از خیر مقدم به فرماندار محترم و اعضاء مرکز ، ایشان موضوع را ادامه  دادند و فرمودند که تعزیه خوانی سابق  فقط در دزفول و بهبهان بوده و در دیگر مناطق استان وجود نداشته است . تعزیه بر مبنای مقامهای دزفول اجرا شده و بوسیله آن مردم عاشق دین شده اند . این روند در اکثر کشورها بوده و هست که با موسیقی مذهبی مردم گرایش به دین ، بیشتر پیدا میکنند . از سید حسین فارغ به عنوان موفقترین روضه خوان بارموز عجیب یاد کرد . و ملا حسین خلیفه را از نوابغ روزگار با شعر و نوحه هایی مقامی یاد کرد که بایستی آثار و باز خوانی شوند و ثبت و ضبط گردند . بحر مقابل ها ثر ملا خلیفه در ماهور و راک ساخته شده است . استاد پاکسیرت از اهدا فاصلی مرکز را حفظ و احیای داشته های فرهنگی شعر و موسیقی  دزفول ذکر کرد . و در پایان  از مشکلات و کمبود سالن برای هنرمندان و گروه های فرهنگی یاد کرد .

مهندس آصفی فرماندار هنر دوست و فهیم دزفول از حمایت همه جانبه فرمانداری از کارهای فرهنگی خبر داد و فرمود سالن ها متعلق به مردم هستند و دزفول را بهشت گمشده با فرهنگی غنی دانست .. که در طول هشت سال دفاع مقدس 2600شهید در راه ایران داشته و ما وظیفه داریم از فرهنگ غنی این مرز و بوم دفاع کنیم . سرمایه فرهنگی شعر و موسیقی این مرز و بوم مربوط به مردم دزفول تنها نیست بلکه متعلق به تمام 80 میلیون ایرانی هست . در پایان بعضی از اعضاء سوالاتی داشتند که استاد پاکسیرت به آن پاسخ دادند . این شب بیاد ماندنی مهمان ویژه ای نیز داشت آقای مهندس رضا نیکپور رییس انجمن دوستی ایران و لهستان در این جلسه با دسته گل در این نشست حضور داشتند وخواهان دریافت گزارش از جلسات و فعالیتهای  کارگاهی  این مرکز ، جهت ارسال به سفارت لهستان شد . که این مهم توسط استاد قادرپناه قابل اجرا خواهد بود . لازم بذکر که امروز جمعه استاد پاکسیرت دومین کلاس برای آموزش هنرجویان را برگزار نمود . این جلسه با عکس دسته جمعی   تمامی شرکت کنندگان به پایان رسید و شبی خوش برای این عزیزان بود . این جلسه به همت آقای جهانی فرد و جوان عاشق فرهنگ شعر و موسیقی محلی جناب آقای نادر زاده درویش برگزار گردید . .با سپاس از تمام اساتید و هنرمندان این مرز و بوم و دعای خیر بدرقه راه  استاد عبدالکریم پاکسیرت.


 
 
 
 
ساخت كد آهنگساخت كد موزیک آنلاین
/anbsp; side-righta href=clear: both; width: 777px; cellspacing=); background-repeat: repeat-y /table target=0div class=-PostAuthorLink-div style=a href=side-left cellspacing= title= cellspacing=فاوانیوز