دل مجنون

موسیقی سنتی

سلانه
ساعت ٧:٤٠ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/۱٠/۱٩  کلمات کلیدی: سلانه ، استاد علیزاده

 

 

سلانه ساز ابداعی استاد حسین علیزاده و سیامک افشاری است که دارای محدوده صوتی بم و رنگ جدیدی است. استفاده از واخوان ها جهت تقویت هارمونیک و حجم و تنوع رنگ آمیزی ایرانی این ساز که شاید در ارتباط نزدیک بااصوات گمشده موسیقی ایرانی باشد،سلانه، سازی است از خانواده تنبور با دسته بلند که براساس تصاویر تاریخی بازمانده از ایران باستان دارای سه سیم و سه گوشی بوده‌ است که از طریق اضافه کردن سیم‌های اصلی می‌توان به صداهای بم‌تری دست یافت. تجربه جدیدی است در راه غنا بخشیدن به محدوده صوتی سازهای ایران

 

سلانه کاسه‌ای به مانند عود دارد و دسته‌ای بمانند ساز تار. تعداد پرده های روی دسته‌ی ساز نیز همانند تار است. با این وجود این ساز صدای قریبی دارد. حسی عجیب در آن است. وقتی در سه گاه آن را می‌شنویم ، حسی عجیب به ما دست می دهد. حسی که شاید در بعضی مواقع قابل وصف نباشد.

 

 

 

 

 

چکیده ای از مصاحبه ی استاد علیزاده در مورد ساز سلانه :

 

در قدیم سازی به نام عود یا بربط بوده است که در طول تاریخ به مرور کمتر و کمتر مورد استفاده قرار گرفته البته امروزه هنوز در کشورهای همسایه ایران استفاده می شود اما در ایران بعد از تغییر و تحولاتی که در موسیقی ایران به وجود آمد و موسیقی مقامی به دستگاهی تبدیل شد ، سازهایی مثل عود و ارغنون یا قانون کمتر مورد استفاده قرار گرفتند چون شیوه دستگاهی توسط خانواده های هندی و کسانی مثل فراهانی ، میرزا حسن قلی ، علی اکبر شهنازی و غیره تثبیت شد که نوازندگان تار و سه تار بودند.

حتی ساز سنتور هم ساز مهجوری بود و عمدتا طی نیم قرن اخیر توسط استاد پایور متداول شد . نه تنها عود و ارغنون بلکه بسیاری از سازهای قدیمی مهجور شدند ، دلیلش هم این بوده که موسیقی آوازی اهمیت بیشتری داشته و موسیقی سازی آنقدر مطرح نبوده است . از دوره وزیری به بعد بود که در زمینه موسیقی سازی هم کارهایی انجام شد موسیقی سازی ایرانی استقلال پیدا کرد . در قدیم ذهن نوازندگان با اوزان شعری ریتم می گرفت ، در صورتی که هنرمند باید کاملا خودش را از نظر ذهنی آزاد کند و آن وقت است که ریتم و فضا گسترش پیدا می کند.

 

سلانه از جهاتی شبیه سازی قدیمی به نام عود دسته بلند است که دارای سه سیم است . این ساز قرن های شانزدهم و هفدهم میلادی متداول بوده است و در طول تاریخ با تغییراتی ، در نقاط مختلف جهان دیده شده است.

اما سلانه از سازهای زخمه ای است که دارای 12 سیم است . 6 سیم اصلی که کوک می شوند و ملودی با آن ها اجرا می شود و 6 سیم رزنانس یا طنین هم دارد که روی آن ها انگشت گذاری نمی شود بلکه برای تقویت هارمونیک های دستگاهی و نت هاست و در واقع رنگ های اصلی را برجسته می کند.

 

سلانه به معنای آهسته است و چون دیر به دنیا آمد و در زمان به دست آمد ، نام آن سلانه شد.

 

 

منبع : آوا و نوا _ نواندیشان


 
 
 
 
ساخت كد آهنگساخت كد موزیک آنلاین
/anbsp; side-righta href=clear: both; width: 777px; cellspacing=); background-repeat: repeat-y /table target=0div class=-PostAuthorLink-div style=a href=side-left cellspacing= title= cellspacing=فاوانیوز